Davet Mektubu

Sayın Hocalarım ve Sevgili Meslektaşlarım,

 

Biyoistatistik Derneği tarafından düzenlenen XXI. Ulusal ve IV. Uluslararası Biyoistatistik kongresini 26-29 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya, Belconti Resort Hotel Belek’te gerçekleştirecek olmanın sevincini ve heyecanını yaşıyoruz.

 

Biyoistatistik; tıp ve sağlık bilimleri alanında yapılacak çalışmaların planlanması ve çalışma bulgularının değerlendirilip bir karara varılması süreçleri için istatistiksel yöntemleri kullanan ve bu süreçlere yönelik yeni yöntemler geliştiren bir bilim alanıdır.

Son yıllarda sağlık alanında veri kalitesi, miktarı ve çeşitliliğindeki artış, klasik yöntemlerin yerine daha yeni, daha karmaşık ve sorunların çözümüne odaklı biyoistatistiksel yaklaşımlara olan gereksinimi artırmıştır. Söz konusu gereksinimler; tıp bilimleri ile biyoistatistik anabilim dallarının daha da iç içe geçmesini sağlamıştır.

 

Kişiselleştirilmiş tıp, tanı, prognoz ve tedavi etkinliklerinin planlanması, koruyucu hekimlik uygulamalarının geliştirilmesi, risk faktörlerinin saptanması, ilişkilerinin belirlenmesi, uyumlulukların ortaya konulması, sağlık hizmetlerinin planlanması, sunumu ve sağlık politikalarının geliştirilmesi gibi birçok konuda hekimler ve diğer sağlık çalışanları, birlikte çalışacağı Biyoistatistik uzmanı arayışındadır.  Bu nedenle, yetkin biyoistatistik uzmanlarına duyulan gereksinim giderek artmaktadır.

 

Kongremizde tüm konuları içerecek şekilde bilimsel açıdan zengin bir program oluşturmayı hedefledik. Kongrenin ilk günü yine katılımcıların istekleri doğrultusunda içeriği belirlenen temel ve ileri düzey kurslara ayrılmıştır. Kongremizin, araştırmacıların deneyimlerini paylaşmalarına, biyoistatistik alanındaki güncel konuları takip etmelerine, katılacakları kurslar, konferanslar ve sözlü/poster sunumları ile eksikliğini hissettikleri konularda daha donanımlı hale gelmelerine olanak sağlayacağını umuyoruz.

 

Biyoistatistik topluluğunun değerli üyelerini ve araştırmacıları kongremizde aramızda görmekten büyük onur ve mutluluk duyacağız. Tüm bilim insanlarını kongremize davet ederken, düzenleme komitesi adına hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunarız.

 

Kongre Düzenleme Kurulu Adına,

Doç. Dr. S. Kenan KÖSE

Prof. Dr. Erdem KARABULUT

Kongre Başkanları